Kuidas valin materjale?

Veidi liialdades ütlen, et vahel kulub materjalivalikuks aega rohkem kui õmblemise enda peale. Kui arvestada ka seda aega, mis on kõigepealt kulunud otsimisele ja valimisele, milliseid materjale üldse tellida, siis võib “veidi liialdades” algusest kindlasti maha võtta.

Materjalid valin alati hoolega, et lõpptulemus tuleks võimalikult kena ja äge. Kuna koti õmblemiseks kulub enamasti tunde, siis tasub võtta enne õmblemist see aeg, et teha hea otsus. Kunstnahkade ja kangaste suur valik raskendab seda protsessi veelgi. Mitmed imeilusad kunstnahad on tellitud otse disaineritelt.

Kui tahan teha tugevama struktuuriga kotti, valin tugevamad materjalid – paksemad kunstnahad, tugevamad voodrikangad ning vajadusel tugevdavad liimkangad ja tugimaterjalid. Pehmema koti jaoks valin õhemad kunstnahad ja/või puuvillased kangad.

Kotivalmistamise juures on oluliseks materjaliks ka metalldetailid – kotijalad, D-rõngad, lukud, lukukelgud, needid jms. Olen proovinud järele päris palju erinevaid, et leida kõige paremad. Tihti on tugevamad metalldetailid raskemad. Kui kogun koti valmistamiseks kõik materjalid kokku, siis karp vajalike metalldetailidega on (olenevalt kotimudelist) vahel täiesti arvestatava raskusega.

Lukud ja lukukelgud – üks minu lemmikteemasid. Pean väga oluliseks seda, et lukk liiguks hästi. Kui kott ise on ilus ja kena, aga lukk ei taha hästi liikuda, siis on ikka väga kahju. Hetkel on minu kollektsioonis lukke väga paljudes värvides ja lukukelke mitmete kujudega. Mõned on lihtsad, mõned on erikujulised nagu lipsud ja kassid. Ja neid on olemas veel sadu erinevaid ja lõbusaid. Olen proovinud häid ja mitte nii häid.

Voodriks kasutan enamasti ühte variant kahest. Esiteks tavaline puuvillane riie, mida enamasti toestan liimkangaga. Kangaid on väga erinevate mustritega ja valik on lai. Kangas on ka pehme, st hea valik kui soov on teha pehmemat kotti. Teine variant on veekindel polüesterkangas, mis on enamasti ühevärviline ja oluliselt tugevam kui puuvillane kangas. Seda on ka hea puhastada kui peaks mustaks minema. Tänu oma tugevusele annab ka kotile tugevama struktuuri.

Nüüdseks olen juba paar aastat pidevalt tellinud ja katsetanud erinevaid materjale. Üha rohkem koguneb teadmisi, mis on hea ja mis on veel parem. Jätkan ägedate materjalide otsinguga ka edaspidi, sest see on väga väga põnev! 😊

Shopping Cart